top of page
  • Obrázek autoraJessi

🎬 8 tipů na filmy a seriály o dějinách Španělska

Máte rádi Španělsko? A máte rádi i historii? Pak by vám určitě nemělo uniknout těchto 8 filmů/seriálů. Každý z nich vám přiblíží něteré významné období nebo historickou osobnost ze španělských dějin.


1) Isabel

Tetno španělský seriál z let 2012-2014 vás provede životem slavné španělské královny Isabely Kastilské (španělsky Isabel de Castilla), která sehrála v dějinách Španělska zásadní roli - začala zemi sjednocovat územě, nábožensky i jazykově. Navíc to byla právě ona, kdo Kolumbovi umožnil vydat se na západ novou hledat cestu do Indie. Seriál vám kromě vhledu do španělské historie poskytne také krásnou, dobře srozumitelnou španělštinu. Seriál můžete v originále sledovat zde.
2) 1492: Dobytí ráje

Na seriál Isabel můžete plynule navázat tímto španělsko-francouzsko-americkým dobrodružným historickým dramatem, který vás přenese tentokrát do zásadního životního momentu Kryštofa Kolumba (Cristóbal Colón), kterého ztvárnil skvělý Gérard Depardieu. Pokud neznáte film, určitě budete znát alespoň jeho soundtrack od Vangelis, který je dechberoucí. Ve filmu samozřejmě nechybí opět postava Isabely Kastilské. Film byl natočen přesně 500 let po "dobytí ráje", tedy v roce 1992. Tedy v roce, kdy jsem se narodila :)


3) Kryštof Kolumbus

Pokud by se Vám z nějakého důvodu nelíbilo filmové zpracování Dobytí ráje, můžete zkusit o něco starší minisérii (1985).


4) El Greco

Patříte-li mezi nadšence do umění, třeba vás zaujme životopisný snímek o řeckém malíři z Kréty, kterého osud zavál do Španělska v době, kdy tam vládl Filip II (16. stol.), strýc našeho Rudolfa II., kterého si vzal k sobě do Escorialu na výchovu. Pro svůj původ si Doménikos Theotokópoulos od Španělů vysloužil přezdívku "El Greco", tedy "Řek". Dnes se greco používá spíše ve složených výrazech jako greco-romano (řecko-římský) apod. a pro označení řecké národnosti tu máme slovo griego.


5) Lope - Nezkrotný básník

Vzpomínáte si ze svých školních let z hodin literatury na Fuente ovejuna (Ovčí pramen)? Pak si jistě taky vybavíte jméno Lope de Vega, což byl autor veršovaných tragikomedií z období španělského Zlatého věku (Siglo de Oro). Lope byl současníkem El Greca, film vás tedy opět přenese do 16. století. Mezi dalšími Lopeho současníky bychom našli jména jako Miguel de Cervantes či v Anglii William Shakespeare. K tomuto filmu jsem pomáhala tvořit české titulky pro brněnský festival Ibérica, což mě moc bavilo!6) Goyovy přízraky

Francisco José de Goya y Lucientes nám skrze svá díla mimo jiné poskytuje svědectví z období španělské inkvizice a následně z války za nezávislost, kterou iniciovala Napoleonova vojska počátkem 19. sloletí. Tento propracovaný film od našeho Miloše Formana vás dostane už počátečními titulky, při nichž můžete pozorovat výrobní proces slavné série osmdesáti Goyových leptů s názvem "Rozmary" (Los Caprichos).7) Altamira

Snímek o objevení jeskyně Altamira s pravěkými jeskynními malbami (pinturas rupestres) ve španělské Kantábrii nás přenese na Pyrenejský poloostrov ve druhé polovině 19. století. Tento objev vyvolal ve vědeckých kruzích nemalý rozruch! V hlavní roli navíc moje platonická láska - Antonio Banderas .8) Hemingway a Gelhornová

Nakonec jeden z období španělské občanské války (guerra civil española), v níž roku 1937 bojoval i americký spisovatel Ernest Hemingway. Film zachycuje, jak se Ernest ve válkou sužovaném Madridu zamiluje do své třetí maželky, rovněž válečné reportérky, Marthy Gelhornové. Hemingway u toho stihl navíc natočit dokument plný autentických záběrů, k dokumentu pak sám namluvil komentář. Ve filmu si Ernesta zahrál podmanivý Clive Owen. Poslechněte si minimálně tuto píseň španělských republikánských jednotek, která ve filmu zazní.


Hemingwayův dokumentární snímek "The Spanish Earth" je ke shlédnutí zde.
Autorka blogu

Kdo jsem? Moje jméno je Jessica a miluju cizí jazyky. Moje srdcovka je jednoznačně španělština, která mě nejen živí, ale předevvším je mou velkou vášní. Ke každému jazyku samozřejmě patří i lidé, kteří jím mluví, a jejich kultura, historie, literatura, kinematografie, tradice, a mnoho dalšího. Mým posláním je šířit lásku ke španělskému jazyku a vše, co k němu patří. Věřím totiž, že každý má šanci se ji naučit, je jen potřeba vědět, co k tomu pomůže zrovna vám.


Toužíte po španělštině? Chcete lekce, které budou plné inspirace, motivace, zajímavostí a komplexních informací o fungování jazyka? Chcete lektorku, která udělá všechno pro to, aby vám zvedla sebevědomí při používání cizí řeči? Chcete, aby se cizí jazyk stal vaší součástí a přestal být tak cizí?


V tom případě se na mě neváhejte obrátit, ráda vám pomůžu přijít na to, který typ výuky pro vás bude ideální v souladu s vašimi časovými možnostmi a vaším cílem, který si stanovíte. Na výběr u mě máte z prezenční výuky (individuální/ve dvojici/skupinové kurzy) a z online výuky (synchronní i asynchronní).
372 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


logo bez pozadí.png
bottom of page