top of page
  • Obrázek autoraJessi

Día de Muertos: co jste o mexických dušičkách možná nevěděli

Aktualizováno: 6. 9. 2023

Svátek uctívání památky mrtvých je v Mexiku velká událost. Nese s sebou spoustu symbolů, gastronomických zážitků a krásné hudby. Pojďme se společně podívat na pár zajímavostí, které jsou s touto tradicí spjaty.


Každý den patří jiné smrti

Día de Muertos/Día de los muertos (obě verze jsou podle RAE gramaticky správně, v Mexiku je však používanější ta první) není jednodenní záležitost (jako třeba americký Halloween), jendá se o několikadenní oslavy, při nichž každých 12 hodin přijdou z podsvětí na návštěvu na zem pokaždé jiné duše. Například 28. říjen patří duším zemřelých, kteří odešli náhle (třeba při nehodě nebo násilně rukou jiné osoby). Následují dva dny, 30. a 31. říjen uctívání dušiček malých dětí, obzvláště pak těch, co zemřely dřív, než měly šanci být pokřtěny. S příchodem listopadu nastávají hlaní dva dny: 1. listopad, Día de Todos los Santos, tedy Den všech svatých, kdy se slaví především duše těch, co svůj život žili příkladně, podobně jako hříchem neposkvrněné děti. Vše pak vyvrcholí 2. listopadu, kdy oslavy začínají s ranním klekáním (prvním zvoněním kostelních zvonů) a končí, až všichni padnou únavou.
Rozmanité obětiny na dušičkovém oltáři

Dušičkový oltář nesmí chybět v žádné rodině a kromě fotek zemřelých, barevných girland z vysekávaného papíru (papel picado), cukrových lebek (calaveras de azúcar), květů afrikánů (cempasúchil), misky soli a pan de muerto (chléb mrtvých) se dají na oltářích najít i všemozné předměty, které mají kokrétního mrtvého připomínat, něco, co pro ně bylo typické. Tím pádem tam pak najdeme třeba oblíbenou značku cigaret či oblíbený alkohol, pro duše milovaných domácích mazlíčků zase třeba oblíbené granule.
Unikátní spojení aztécké a křesťanské tradice

Proč se oslavy duší zemřelých liší od těch evropských? Příčinou je kombinace katolické tradice a aztécké mytologie, do které se ještě přimíchala společenská satira z počátku 20. století (jste-li lační po detailech této interkulturní fúze, zkuste to třeba ZDE). Výsledkem je dnešní podoba Día de Muertos, kterému vévodí průvod Catrin (procesión de Catrinas). Povědomí o tomto průvodu a vůbec o celém Día de Muertos pomohla hodně rozšířit bondovka Spectre z roku 2015, jejíž počáteční scéna je právě z dušičkových oslav v srdci Ciudad de México (Mexico City).

Fascinuje tě téma Día de Muertos?


Chceš se o mexických dušičkách dozvědět vít a ještě se u toho naučit i něco španělsky? Tak rozhodně omrkni můj Online kurz španělštiny Día de Muertos vhodný pro všechny úrovně, i pro španělštinou nepolíbené!


Do konce září je u něj navíc zvýhodněná cena!


221 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


logo bez pozadí.png
bottom of page